Tadeusz Prokop to postać, która na trwale wpisała się w historię polskiej muzyki. Urodził się 23 stycznia 1941 roku w Piasecznie, a swoje życie zakończył 11 czerwca 2015 roku we Wrocławiu. Pozostawił po sobie niezatarte ślady jako wokalista, gitarzysta oraz kompozytor.
W trakcie swojej kariery, Prokop był członkiem kilku znanych zespołów muzycznych, w tym między innymi Drumlersów oraz Paktu. Jego twórczość wyróżniała się oryginalnością i pasją, które zyskały uznanie słuchaczy w Polsce i poza jej granicami.
Życiorys
Tadeusz Prokop rozpoczął swoją muzyczną przygodę, uczęszczając na zajęcia muzyczne w klubie Drukarza we Wrocławiu. Jego debiut jako wokalista miał miejsce na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 1963 roku, gdzie dotarł do półfinału. Wystąpił w Hali Ludowej we Wrocławiu, wykonując utwór Elvisa Presleya pt. I Gotta Know z towarzyszeniem zespołu Czerwono-Czarni.
W kolejnych latach rozwijał swoją karierę muzyczną, zakładając i grając w wrocławskich zespołach big beatowych takich jak Red Devils, Petit, Seledynowi oraz Błękitne Cienie w latach 1963–1968. Potem przeszedł do zespołu Drumlersi jako gitarzysta i wokalista, gdzie jedną z wokalistek była Haliną Frąckowiak, występująca pod pseudonimem Sonia Sulin.
W latach 1969–1971 pełnił rolę gitarzysty i wiodącego wokalisty we wrocławskiej grupie Pakt, dla której skomponował wiele pamiętnych utworów, takich jak: Czarna róża, Chłopiec ze snów, Rydwan, To trudno oraz Hej Wrocławianie. W 1971 roku zdecydował się na emigrację do Anglii, gdzie występował w klubach i kabaretach w Soho.
W 1978 roku Prokop przebywał w Las Vegas, a następnie przeniósł się do Maroka. Tam spędził trzy lata, grając w hotelach w miastach takich jak Tanger, Agadir oraz Marakesz. Po powrocie do Anglii kontynuował naukę na wydziale aktorskim, uczestnicząc w dwuletnim studium w Guilford Publick Schools. W 1993 roku wrócił do Polski.
Tadeusz Prokop zmarł 11 czerwca 2015 roku i został pochowany na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
Dyskografia
Z zespołem Drumlersi
Płyty (EP, LP)
W bogatej dyskografii Tadeusza Prokopa, ważne miejsce zajmuje wydanie „Piosenki z filmu „Przygoda z piosenką”, które ukazało się w formacie EP w 1968 roku, będące kompilacją utworów wydaną przez Muza.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, w 1992 roku, na rynku pojawiła się również płyta LP zatytułowana Złote lata polskiego big beatu 1968 vol. 2, wydana przez Muza, co potwierdza wpływ i popularność tego gatunku muzycznego w Polsce.
Nagrania radiowe
W 1968 roku odbyły się również ważne nagrania radiowe dla Polskiego Radia. W tym roku Tadeusz Prokop wystąpił w takich utworach jak „Wymyśliłam nas” oraz „Napisz kilka słów”, w których główną rolę wokalną objęła S. Sulin. W programie znalazły się także inne przeboje, takie jak „Chłopcy z naszych stron”, „Osiołkowi w żłoby dano”, a nawet bardziej klasyczne kompozycje jak „Preludium c-moll F. Chopina”, w formie instrumentalnej.
Z zespołem Pakt
Płyty (EP, PD, CD)
Współpraca Tadeusza Prokopa z zespołem Pakt zaowocowała szeregiem interesujących wydań. W 1970 roku premierę miała płyta EP „Milczy kamień przy drodze”, a także płyta PD „Żołnierz wraca pod dach”, również wydana przez Muza. Kolejnym istotnym projektem z 1971 roku były nagrania zawarte na EP „Polubić”.
Warto również wspomnieć o wydaniu z 2007 roku – Z Archiwum Polskiego Radia vol. 6: Grupa Pakt. To zestawienie nagrań radiowych, które obejmuje utwory z lat 1969–2000 i ukazało się w formie dwóch płyt CD, dokumentujących twórczość tego zespołu przez wiele lat.
Przypisy
- Tadeusz Prokop. discogs.com. [dostęp 30.08.2023 r.]
- Jacek Żyliński: Piosenki z filmu „Przygoda z piosenką”. kppg.waw.pl. [dostęp 13.08.2023 r.]
- Alicja Mikłaszewcz: Nie żyje Tadeusz Prokop (WSPOMNIENIE I TWÓRCZOŚĆ). radioram.pl. [dostęp 11.09.2022 r.]
- Tadeusz Prokop : Nekrologi. nekrologi.net. [dostęp 11.09.2022 r.]
- a b c Jan Kawecki, Wojciech Zajac: Encyklopedia Polskiej Muzyki Rockowej - Rock 'n' roll 1959-1973. Kraków: Rock Serwis, 1995.
- a b c d e f g h i j k Bogusław Klimsa Rock we Wrocławiu 1959-2000, wyd. c2, Wrocław 2016.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marek Keller | Olga Kalicka | Manula Kalicka | Wojciech Ruciński | Anna Maria Dąbrowska | Czesław Apiecionek | Andrzej Żółkiewski | Marzena Nowak | Agnieszka Dygant | Jerzy Sulima-JaszczołtOceń: Tadeusz Prokop