Prezydent RP Andrzej Duda zatwierdził niedawno nową ustawę, która ma na celu usprawnienie procesu rekrutacji do Policji oraz Straży Granicznej. Zmiany te, mające być odpowiedzią na potrzeby kadrowe służb mundurowych, obejmują nie tylko ułatwienia dla byłych funkcjonariuszy, ale również dla absolwentów klas mundurowych. Nowe regulacje wejdą w życie po 14 dniach od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw. Celem zmian jest zwiększenie efektywności rekrutacji oraz pozyskanie większej liczby kandydatów.
W ramach nowej ustawy wprowadzono znaczące ułatwienia dla byłych policjantów, co ma przyczynić się do szybkiego powrotu do służby. Kandydaci, którzy odeszli z Policji przed upływem 5 lat, będą mogli ubiegać się o powrót bez konieczności przeprowadzania kilku etapów rekrutacji, takich jak testy sprawności fizycznej czy wiedzy. Dodatkowo, nowi absolwenci mundurówki uzyskają możliwość przystępowania do testów sprawnościowych na wcześniejszych etapach kształcenia, co powinno umożliwić im szybsze włączenie się w szeregi Policji.
Nowa ustawa wprowadza również możliwość mianowania na stałe dla kandydatów, którzy przed zwolnieniem z Policji byli już mianowani w tej samej formie. Uregulowano również zasady dotyczące osób przyjmowanych na służbę kontraktową. Policjanci w takim trybie będą mieli szansę na podpisanie kontraktów na czas od 3 do 5 lat, co ma na celu zwiększenie elastyczności i reaktywności kadrowej Policji. Ostatecznie, zmiany te mają na celu nie tylko zwiększenie liczby funkcjonariuszy, ale również dostosowanie ich kwalifikacji do zmieniających się potrzeb służb mundurowych w Polsce.
Źródło: Policja Piaseczno
Oceń: Nowe zmiany w procedurze doboru do służby w Policji
Zobacz Także