Zofia Paryżak


Zofia Paryżak była wybitną postacią współczesnej Polski, znaną z wielu osiągnięć w dziedzinie krawiectwa oraz polityki. Urodziła się 2 stycznia 1920 roku, a zmarła 27 marca 2011 roku.

Jej życie było nie tylko związane z rzemiosłem krawieckim, ale również z działalnością polityczną, w której pełniła zaszczytną funkcję posła na Sejm PRL w IV oraz V kadencji.

Życiorys

Po zakończeniu edukacji w szkole podstawowej oraz trzyletniej szkole zawodowej, Zofia Paryżak zdobyła kwalifikacje jako krawcowa. Swoją karierę zawodową związała z Zakładami Przemysłu Odzieżowego im. 1 Maja we Wrocławiu, gdzie prowadziła działalność przez długi czas. Nieustannie angażowała się w życie zawodowe i społeczne, zasiadając przez wiele lat w radzie zakładowej oraz w zarządach okręgowego i głównego Związku Zawodowego Włókniarzy. Jej działalność traktowało się jako istotny wkład w funkcjonowanie branży włókienniczej.

Ważnym elementem jej kariery było pełnienie funkcji przewodniczącej zarządu okręgowego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego we Wrocławiu. W latach 1965 oraz 1969 zdobyła mandat posła na Sejm PRL, reprezentując okręgi wyborcze Wrocław oraz Ząbkowice Śląskie. W czasie IV kadencji zasiadała w Komisji Handlu Wewnętrznego, a w trakcie V kadencji w Komisji Przemysłu Lekkiego oraz w Komisji Przemysłu Lekkiego, Rzemiosła i Spółdzielczości Pracy.

Zofia Paryżak znalazła swój ostatni spoczynek na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, gdzie została pochowana. (77/274/2)

Odznaczenia

Zofia Paryżak otrzymała szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jej wyjątkowym wkładzie w działalność społeczną i zawodową.

  • srebrny Krzyż Zasługi (dwukrotnie),
  • odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966),
  • odznaka 50-lecia Związku Zawodowego Włókniarzy.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka grobów we Wrocławiu. [dostęp 25.09.2020 r.]
  2. Nadzwyczajna sesja Sejmu [w:] „Trybuna Robotnicza”, nr 172, 22.07.1966 r., s. 1.

Oceń: Zofia Paryżak

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:11