W 2025 roku przypada niezwykła rocznica – 100-lecie obecności kobiet w polskiej Policji. Już od 1925 roku kobiety aktywnie uczestniczą w działaniach policyjnych, a ich rola w tej formacji z upływem lat staje się coraz bardziej znacząca. Istotne jest, że ich wkład i osiągnięcia w tej przestrzeni nie tylko zmieniały postrzeganie kobiet w służbach mundurowych, ale także przyczyniały się do rozwoju różnych form interwencji i wsparcia społecznego. W artykule przybliżono historię powstania i ewolucji policji kobiecej w Polsce oraz jej współczesny stan.
Pierwsza kobieca jednostka policyjna została powołana w Stanach Zjednoczonych w 1880 roku, a wkrótce idee te dotarły również do Europy. W Polsce, po apelach Ligi Narodów w 1923 roku, zaczęto tworzyć struktury kobiece w Policji, które miały zwalczać przestępczość w zakresie handlu żywym towarem. Proces ten nie był jednak prosty; aż do 1925 roku trwały debaty dotyczące formalizacji takich struktur. Ostatecznie, po wprowadzeniu przepisów wykonawczych, w Warszawie rozpoczął się pierwszy kurs dla policjantek, inaugurujący współczesną formację.
W kolejnych latach liczba kobiet w policji rosła, a ich różnorodne umiejętności zaczęły być coraz bardziej doceniane. Policjantki skupiały się głównie na sprawach związanych z przestępczością seksualną oraz podejmowały działalność wychowawczą. Pomimo trudności oraz sceptycyzmu, z jakim spotkały się w swoich działaniach, kobiety w policji szybko udowodniły swoją wartość i wykazały się efektywnością w wielu sytuacjach, co prowadziło do dynamicznego rozwijania się ich roli w strukturach policyjnych.
Obecnie w polskiej Policji pracuje ponad 38 tysięcy kobiet, z czego 20 215 to policjantki. Kobiety zajmują różne stanowiska w służbie prewencyjnej, kryminalnej oraz wspomagającej. Z każdym rokiem ich liczba rośnie, a także zwiększa się ich reprezentacja w kluczowych działaniach operacyjnych. Społeczeństwo stopniowo zaczyna dostrzegać ich wkład, a coraz więcej kobiet decyduje się na karierę w policji, co potwierdza, że 100-letnia historia kobiet w służbach mundurowych jest dowodem ich niezastąpionej roli w utrzymaniu bezpieczeństwa publicznego i wspieraniu ludzi w trudnych sytuacjach.
Źródło: Policja Piaseczno
Oceń: 100 lat kobiet w Policji – Historia i osiągnięcia
Zobacz Także